Florbola noteikumu pārskats
Florbols ir aizraujošs un dinamisks sporta veids, kas aizvien vairāk iekaro cilvēku sirdis visā pasaulē. Lai spēle noritētu godīgi un strukturēti, ir izstrādāti detalizēti florbola noteikumi, kurus pārrauga Starptautiskā Florbola Federācija (IFF). Šie noteikumi aptver visus spēles aspektus, sākot no laukuma izmēriem un inventāra prasībām līdz pat spēlētāju uzvedībai un sodiem pārkāpumu gadījumā.
Starptautiskā Florbola Federācija un tās loma
Starptautiskā Florbola Federācija (IFF) ir galvenā institūcija, kas nosaka un uzrauga florbola noteikumus visā pasaulē. Tā ir atbildīga par noteikumu izstrādi, pilnveidošanu un to ievērošanas kontroli gan starptautiskajās sacensībās, gan nacionālo federāciju rīkotajos turnīros.
IFF pastāvīgi strādā pie noteikumu pilnveidošanas, ņemot vērā spēlētāju, treneru un citu iesaistīto pušu ieteikumus. Federācijas mērķis ir padarīt florbolu pēc iespējas aizraujošāku un saistošāku skatītājiem, vienlaikus saglabājot spēles godīgumu un sportisko garu.
Florbola spēles mērķis un pamatprincipi
Florbola spēles galvenais mērķis ir gūt vairāk vārtu nekā pretinieku komanda. Spēle notiek uz taisnstūrveida laukuma ar apmales apmalēm, un katra komanda cenšas raidīt bumbiņu pretinieka vārtos, izmantojot speciālas nūjas.
Florbols ir kontakta sporta veids, taču noteikumi ierobežo fizisku kontaktu starp spēlētājiem, lai samazinātu traumu risku un veicinātu godīgu spēli. Spēlētājiem jāievēro noteikumi attiecībā uz nūjas un ķermeņa lietošanu, kā arī jārespektē tiesnešu lēmumi.
Laukuma un inventāra noteikumi
Lai florbola spēle noritētu atbilstoši noteikumiem, ir svarīgi, lai laukums un inventārs atbilstu IFF standartiem. Noteikumi precīzi definē laukuma izmērus, vārtu un vārtsargu laukumu parametrus, kā arī bumbiņas un nūju specifikācijas.
Laukuma izmēri un marķējumi
Florbola laukuma standarta izmēri ir 40 m garumā un 20 m platumā. Taču atkarībā no sacensību līmeņa un pieejamās telpas, laukuma izmēri var variēt no 36 m x 18 m līdz 44 m x 22 m. Laukumam jābūt taisnstūra formas ar noapaļotiem stūriem, un to norobežo 50 cm augstas apmales.
Laukumu sadala vairākas atzīmes un līnijas:
- Centra līnija, kas sadala laukumu divās vienādās daļās
- Vārtu līnijas abos laukuma galos, uz kurām atrodas vārti
- Vārtsargu laukumi ap vārtiem
- Iemetienu vietas gar apmalēm
Vārtu un vārtsargu laukuma izmēri
Florbola vārtiem jābūt 160 cm platiem, 115 cm augstiem un 65 cm dziļiem. Tos izgatavo no sertificētiem materiāliem ar noteiktiem izmēriem, un tiem jābūt godam nostiprinātiem uz vārtu līnijas.
Ap vārtiem iezīmē pustaisnstūrveida vārtsargu laukumu, kas sniedzas 100 cm aiz vārtu līnijas un 150 cm uz katru pusi no vārtu centra. Vārtsargs drīkst brīvi pārvietoties vārtsargu laukumā, taču ārpus tā viņam piemēro tos pašus noteikumus kā pārējiem spēlētājiem.
Florbola bumbiņa un nūja
Florbola bumbiņa ir sfēriskas formas ar 26 caurumiem, tās diametrs ir 72 mm un svars 23 grami. Tai jābūt viendabīgai un izgatavotai no plastmasas speciāli florbola spēlēm.
Nūjas ir veidotas no plastmasas ar standartizētiem izmēriem. Nūjas lāpstiņas maksimālais garums ir 270 mm un minimālais garums 230 mm, maksimālais izliekums 30 mm. Nūjas kāts nedrīkst būt garāks par 950 mm, un tam jābūt apvilktam ar neslidenu materiālu.
Spēles laiks un pārtraukumi
Florbola spēle tiek sadalīta vairākos posmos ar noteiktu laika ierobežojumu. Pareiza spēles laika un pārtraukumu ievērošana ir būtiska godīgas un strukturētas spēles nodrošināšanai.
Spēles ilgums un struktūra
Standarta florbola spēle sastāv no trim periodiem pa 20 minūtēm katrā. Starp periodiem ir 10 minūšu pārtraukumi komandu atpūtai un laukuma sagatavošanai. Ja pamatlaika laikā uzvarētājs netiek noskaidrots, var tikt nozīmēts papildlaiks vai soda metienu sērija atkarībā no turnīra formāta.
Laika kontroli nodrošina sekretariāts, kurā ietilpst laika uzņēmējs un protokolists. Taču gala lēmumu par spēles laiku un pārtraukumu piešķiršanu pieņem laukuma tiesneši.
Pārtraukumi un maiņas
Katrai komandai spēles laikā ir tiesības pieprasīt vienu 30 sekunžu pārtraukumu katrā periodā. Šie pārtraukumi ļauj treneriem apspriest taktiku ar spēlētājiem un veikt nepieciešamās spēlētāju maiņas.
Spēlētāju maiņa var notikt jebkurā spēles momentā, ievērojot „skrejošo” maiņu principu. Tas nozīmē, ka vecajam spēlētājam pilnībā jāpamet laukums caur maiņu zonu, pirms jaunais spēlētājs drīkst to aizstāt. Pārāk daudz spēlētāju vienlaicīga atrašanās laukumā tiek sodīta.
Spēlētāji un viņu lomas
Florbola spēlē iesaistīti dažādi dalībnieki, katram no tiem ir specifiskas lomas un pienākumi. Noteikumi regulē spēlētāju skaitu laukumā, maiņas procedūru, kā arī katras spēlētāju kategorijas unikālās atbildības.
Spēlētāju skaits un maiņas noteikumi
Florbola spēlē piedalās divas komandas, katrā laukumā vienlaicīgi atrodas seši spēlētāji: pieci laukuma spēlētāji un viens vārtsargs. Komandas var veikt neierobežotu skaitu maiņu spēles laikā, taču tās jāveic organizēti un caur īpaši iezīmētajām maiņu zonām.
Maiņu procedūras pārkāpumi, piemēram, pārāk daudz spēlētāju laukumā vai ienākšana laukumā ārpus maiņu zonas, tiek sodīti ar divu minūšu noraidījumu. Tāpēc ir svarīgi veikt maiņas koordinēti un ievērojot noteikumus.
Komandu kapteiņu un vārtsargu lomas
Katrai komandai jābūt vienam kapteinim (vai kapteiņa asistentam), kas apzīmēts ar īpašu atzīmi uz formas. Kapteinis ir atbildīgs par komunikāciju ar tiesnešiem un komandas uzvedības kontroli. Viņš ir vienīgais spēlētājs, kuram atļauts apspriest tiesnešu lēmumus, taču arī to jādara cieņpilnā veidā.
Vārtsargam ir īpaša loma, jo viņš var aizsargāt vārtus, tverot bumbiņu ar rokām. Taču ārpus vārtsargu laukuma vārtsargam jāievēro tie paši noteikumi kā citiem spēlētājiem. Vārtsargs nedrīkst atstāt vārtsargu laukumu, kamēr spēle ir aktīvā fāzē, un viņam jālieto atšķirīgas krāsas forma, lai būtu viegli atpazīstams.
Sodi un pārkāpumi
Lai veicinātu drošu un godīgu spēli, florbola noteikumi paredz sodus par dažādiem pārkāpumiem. Soda mērs ir atkarīgs no pārkāpuma smaguma un atkārtošanās biežuma.
Sodu veidi un to ilgums
Florbola spēlēs tiek piemēroti šādi sodi:
- Divu minūšu noraidījums: spēlētājs uz noteikto laiku tiek nosūtīts uz noraidīto soliņa, atstājot komandu mazākumā
- Piecu minūšu noraidījums: tiek piemērots par smagākiem vai atkārtotiem pārkāpumiem, spēlētājs saņem ilgāku noraidījumu
- Personīgais sods (10 minūtes): sodītais spēlētājs uz 10 minūtēm dodas uz noraidīto soliņa, bet viņu drīkst aizstāt cits spēlētājs, tādējādi komanda nespēlē mazākumā
- Spēles sods: spēlētājs tiek noraidīts no laukuma līdz spēles beigām, taču viņu drīkst aizstāt cits spēlētājs pēc divām minūtēm
Pārkāpumi un to sekas
Florbola spēlē pārkāpumi tiek iedalīti vairākās kategorijās. Pie vieglākiem pārkāpumiem pieder nūjas pacelšana virs vidukļa, nepareiza izsišana, bumbiņas spēlēšana ar rokām u.c. Šie pārkāpumi parasti tiek sodīti ar brīdsitienu pretinieku komandai.
Smagāki pārkāpumi ietver spēlētāju bloķēšanu, grūstīšanu, turēšanu, neatļautus cīņas paņēmienus un bīstamu spēli. Par šādiem pārkāpumiem tiek piešķirts brīdsitiens un vainīgais spēlētājs var saņemt noraidījumu atkarībā no situācijas smaguma.
Īpaši rupji pārkāpumi, piemēram, nepiemērota uzvedība pret tiesnesi vai pretinieku spēlētāju tīša savainošana, var rezultēties spēles sodā un pat diskvalifikācijā no sacensībām.
Tiesneši un viņu pienākumi
Florbola spēles tiesā divi laukuma tiesneši ar vienādām pilnvarām. Viņi atbild par noteikumu ievērošanu un spēles gaitas kontroli, cieši sadarbojoties savā starpā.
Tiesnešu loma spēles laikā
Tiesneši aktīvi pārvietojas pa laukumu, sekojot spēles norisei un pieņemot lēmumus. Viņi izmanto svilpes signālus, lai apturētu spēli pārkāpumu gadījumā vai dotos norādījumus spēlētājiem. Tiesnešu uzdevums ir nodrošināt spēles plūstošu norisi un ātru lēmumu pieņemšanu, saglabājot objektivitāti pret abām komandām.
Tiesneši cieši sadarbojas ar sekretariātu, informējot to par piešķirtajiem sodiem, vārtu guvumiem un citiem notikumiem. Visi tiesnešu lēmumi spēles laikā ir galīgi un nav apstrīdami.
Laukuma pārbaude un spēles vadība
Pirms spēles sākuma tiesnešiem jāveic laukuma un inventāra pārbaude, pārliecinoties, ka viss atbilst noteikumiem. Viņi arī kontrolē spēlētāju formu un ekipējuma atbilstību un veic izlozi pirms spēles, lai noteiktu sākuma iemetienu.
Spēles laikā tiesneši seko pārkāpumiem, uzrauga laiku un pārtraukumus, kā arī kontrolē spēlētāju maiņas. Viņu uzdevums ir saglabāt spēles tempu un plūdumu, vienlaikus nodrošinot noteikumu ievērošanu un spēlētāju drošību.
Tiesneši ir arī atbildīgi par spēles protokola pareizu aizpildīšanu, iekļaujot tajā vārtu guvumus, sodus, spēlētāju maiņas un citus notikumus. Pēc spēles pabeigšanas tiesneši ziņo par rezultātu un apstiprina protokola pareizību.