Starptautiskā hokeja federācija (IIHF) un tās loma
Starptautiskā hokeja federācija (IIHF) ir vadošā organizācija, kas atbild par starptautiskā hokeja pārvaldību un attīstību. Tā nosaka oficiālos hokeja noteikumus, standartus un vadlīnijas visām hokeja sacensībām. IIHF mērķis ir veicināt hokeja popularitāti un nodrošināt godīgu spēli, drošību un iekļaušanu visos līmeņos.
IIHF atbild arī par hokeja noteikumu pārskatīšanu un atjaunināšanu, reaģējot uz spēles attīstību un jaunajām tendencēm. Šī vadošā organizācija cieši sadarbojas ar nacionālajām hokeja federācijām, lai nodrošinātu noteikumu ievērošanu un vienotu pieeju visā pasaulē.
IIHF noteikumu grāmata
IIHF izdod oficiālo noteikumu grāmatu, kurā ir apkopoti visi spēkā esošie hokeja noteikumi un standarti. Pašreizējais noteikumu grāmatas izdevums ir spēkā no 2018. līdz 2022. gadam. Tajā ir detalizēti aprakstītas spēles norises, laukuma un ekipējuma prasības, kā arī sniegti paskaidrojumi par sodu piemērošanu un tiesāšanu.
Noteikumu grāmata ir galvenais informācijas avots spēlētājiem, treneriem, tiesnešiem un hokeja entuziastiem. Tā nodrošina vienotu izpratni par spēles noteikumiem un palīdz uzturēt godīgu spēli visos līmeņos.
IIHF noteikumu vēsture un attīstība
IIHF noteikumi ir attīstījušies līdz ar hokeja spēles evolūciju. Sākotnējie noteikumi tika izveidoti 20. gadsimta sākumā, taču tie ir regulāri pārskatīti un papildināti, lai pielāgotos mūsdienu spēles prasībām un drošības standartiem.
Nozīmīgas izmaiņas ir ieviestas, piemēram, atļaujot spēlētāju nomaiņu spēles laikā, ieviešot soda metienu izpildi un pielāgojot laukuma izmērus. Noteikumu attīstība ir vērsta uz spēles dinamikas uzlabošanu, spēlētāju drošību un skatītāju izklaidi.
Hokeja laukuma standarti un izmēri
Hokeja laukuma standartus un izmērus nosaka IIHF, lai nodrošinātu vienādus apstākļus visos starptautiskajos turnīros un sacensībās. Precīzi laukuma izmēri ir svarīgi gan spēlētājiem, gan skatītājiem.
Standarta hokeja laukuma garums ir 60 metri un platums 30 metri. Laukumu ieskauj apmales, kas nodrošina spēles nepārtrauktību un aizsargā spēlētājus. Laukuma virsmai jābūt kvalitatīvai, lai nodrošinātu labu slidošanu un ripu kontroli.
Laukuma izmēri un apmales
Hokeja laukuma izmēri ir sadalīti trīs vienādās zonās – aizsardzības, neitrālajā un uzbrukuma zonā. Katras zonas garums ir aptuveni 20 metri. Vārtus novieto katras zonas centrā pie gala apmales.
Laukuma apmales ir 107-122 cm augstas un tās izgatavo no izturīga materiāla, piemēram, koka vai plastmasas. Apmales nodrošina spēles drošumu un neatļauj ripai izlidot ārpus laukuma. Tās kalpo arī kā atbalsts spēlētājiem cīņas situācijās.
Aizsargstikls un drošības prasības
Ap hokeja laukumu ir uzstādīts aizsargstikls, kas pasargā skatītājus no ripas un spēlētāju traumām. Aizsargstikls ir vismaz 180 cm augsts aiz vārtiem un 100 cm augsts gar sānu apmalēm.
Virs aizsargstikla var būt papildu aizsargtīkls, īpaši zemas griestu arēnās. Visiem hokeja laukumiem jāatbilst IIHF drošības un tehniskajiem standartiem, lai garantētu spēlētāju un skatītāju drošību.
Hokeja spēles vispārīgie noteikumi
Hokeja spēle sastāv no trim 20 minūšu periodiem pilna laika spēlēs. Ja rezultāts pēc pamatlaika ir neizšķirts, tad komandas spēlē papildlaiku līdz pirmajiem gūtajiem vārtiem.
Katrā komandā uz ledus vienlaicīgi drīkst atrasties seši spēlētāji – pieci laukuma spēlētāji un viens vārtsargs. Spēlētāju nomaiņas notiek „lidojošā” režīmā jebkurā spēles brīdī, uzturot nepārtrauktu spēles dinamiku.
Spēles ilgums un periodi
Pilna laika hokeja spēle sastāv no trim 20 minūšu periodiem ar 15-18 minūšu pārtraukumiem starp periodiem. Spēles pulkstenis tiek apturēts katru reizi, kad laukuma tiesneši apstādina spēli.
Ja spēles rezultāts pēc pamatlaika ir neizšķirts, tad tiek spēlēts piecu minūšu papildlaiks ar pēkšņās nāves principu – pirmā komanda, kas gūst vārtus, uzvar spēli. Papildlaiks notiek 3 pret 3 formātā ar samazinātu spēlētāju skaitu uz ledus.
Spēles apturēšanas noteikumi
Spēli var apturēt tikai laukuma tiesneši dažādās situācijās:
- Ja ripa ir pamesta spēles laukumu
- Ja ir pārkāpti noteikumi vai komanda ieguvusi sodu
- Ja kāds spēlētājs ir guvis traumu
- Ja ir nepieciešama video atkārtojuma pārskatīšana
- TV reklāmas paužu laikā
Tiklīdz iemesls spēles apturēšanai ir novērsts, tiesneši atsāk spēli ar iemetienu vienā no deviņiem atzīmētajiem punktiem uz ledus. Komandām nav atļauts pieprasīt spēles apturēšanu, izņemot īpašus gadījumus, piemēram, vārtsarga traumas dēļ.
Spēlētāju ekipējums un formas tērpi
Hokeja spēlētāju ekipējums ir būtisks drošības un komforta elements. Tam jāatbilst IIHF standartiem un mērījumiem, lai nodrošinātu godīgu spēli un spēlētāju aizsardzību.
Katram spēlētājam ir jābūt ģērbtam aizsargājoša ekipējumā, kas ietver ķiveri ar sejsargu, kakla sargu, roku sargus, kāju sargus, cirkšņu sargus un cimdus. Vārtsargiem ir papildu plaukstu un krūšu sargs, kā arī līdz ceļiem garš speciāls ķiveres sejsargs.
Ekipējuma standarti un mērījumi
IIHF nosaka precīzus spēlētāju ekipējuma mērījumus, piemēram, nūju garumu, liekumu un vārtsargu ķiveres atvēruma izmērus. Spēles laikā tiesnešiem ir tiesības pārbaudīt ekipējuma atbilstību noteikumiem.
Visi laukuma spēlētāji valkā standarta ekipējumu, kas sastāv no aizsargājošiem elementiem un formas tērpa. Ekipējuma ražotājiem jāievēro IIHF standarti materiālu izturībai un dizainam, lai garantētu spēlētāju drošību.
Spēlētāju formas tērpi un to prasības
Komandas spēlētājiem ir jāvalkā vienādi formas tērpi ar atšķirīgiem numuriem. Formas tērpu krāsas palīdz atšķirt pretinieku komandas un ir nozīmīgas tiesnešu darbā.
Formas tērpā ietilpst spēlētāja krekls, bikses, getras un ķivere. Vārtsargu formas tērpi var atšķirties krāsā, lai izceltu viņu lomu laukumā. Katras komandas kapteinis uz formas krūšu daļas valkā atšķirīgu zīmi „C”, bet viņa asistentiem ir apzīmējums „A”.
Soda metieni un piešķirti vārti
Ja spēlētājs tiek aizturēts kustībā uz pretinieku vārtiem un tam liedz iespēju izdarīt metienu, tiesnesis piešķir soda metienu. Soda metienu izpilda pret pretinieku vārtsargu viens pret vienu, izejot no laukuma centra.
Ar soda metienu saistītās situācijas ietver:
- Vārtsargam metot nūju uz spēlētāju, kas atrodas metiena pozīcijā
- Spēlētāja aizturēšana no aizmugures, ja priekšā nav citu spēlētāju
- Novēlota spēle pret spēlētāju, kad ripa vairs nav viņa kontrolē
- Ar nodomu nobīdīti vārti, kad spēlētājam ir iespēja izdarīt metienu
Ja spēlētājs izdarītu gūstošu metienu, ja vien viņu nepamatoti nebūtu aizturējis pretinieks, tiesnesis var piešķirt automātiskus vārtus.
Soda metienu izpildes noteikumi
Soda metiena laikā visiem spēlētājiem, izņemot vārtsargu, jāatrodas pie saviem spēlētāju soliem. Spēlētājs, kurš izpilda soda metienu, drīkst uzņemt ripu jebkurā vietā pirms laukuma sarkanās līnijas.
Spēlētājam jāslido ar ripu taisnā virzienā uz vārtiem un jāmēģina gūt vārtus. Kad ripa ir uzņemta, tā visu laiku jāvirza uz priekšu. Ja spēlētājs apmetas, ripa ir jāpatur kustībā.
Vārtu gūšana un neieskaitīšana
Vārti tiek ieskaitīti, ja ripa pilnībā šķērso vārtu līniju starp vārtu stabiņiem un zem pārliktņa. Tos var gūt ar jebkuru spēlētāja ķermeņa daļu, izņemot roku vai dūri.
Vārti netiek ieskaitīti, ja tie gūti pēc spēles apturēšanas signāla vai perioda beigām. Tāpat netiek ieskaitīti vārti, kas gūti, ar roku vai kāju mērķtiecīgi ievirzot ripu vārtos.
Spēlētāju nomaiņas un tiesības piedalīties spēlē
Hokejā ir atļautas neierobežotas spēlētāju nomaiņas spēles laikā, kas nodrošina spēles tempa un dinamikas saglabāšanu. Nomaiņas notiek „lidojošā režīmā”, spēlētājiem nomainoties caur saviem spēlētāju soliem.
Lai spēlētājs varētu piedalīties spēlē, viņam ir jāatbilst IIHF noteiktajiem kritērijiem, tai skaitā vecuma ierobežojumiem un spēlētāju tiesībām. Spēlētājiem jābūt oficiāli reģistrētiem savas valsts hokeja federācijā.
Spēlētāju nomaiņas procedūra
Spēlētāju nomaiņas var veikt jebkurā laikā, nenoraidot spēli. Pirms jaunais spēlētājs ienāk laukumā, iepriekšējam spēlētājam jāatrodas uz spēlētāju sola vai ne vairāk kā 1,5 metru attālumā no tā.
Ja komanda veic neatļautu spēlētāju nomaiņu, tai var tikt piešķirts sods par pārāk daudziem spēlētājiem uz ledus. Šādā gadījumā komandai ir jāizvēlas viens spēlētājs, kurš dosies uz noraidīto spēlētāju solu.
Spēlētāju tiesības un vecuma ierobežojumi
IIHF nosaka vecuma ierobežojumus spēlētāju tiesībām piedalīties starptautiskās sacensībās. Sieviešu turnīros spēlētājām jābūt vismaz 16 gadus vecām, bet vīriešu turnīros 18 gadus veciem.
Spēlētāju tiesības var tikt ierobežotas arī gadījumos, ja atklājas antidopinga noteikumu pārkāpumi vai citi IIHF kodeksa pārkāpumi. Šādas situācijas tiek izvērtētas individuāli un var rezultēties ar spēlētāja diskvalifikāciju.
Nesportiska uzvedība un neatļauta spēka spēle
Hokejs ir fiziska spēle, bet IIHF noteikumi aizliedz nesportisku uzvedību un vardarbību, kas apdraud spēlētāju drošību un veselību. Par šādiem pārkāpumiem spēlētājiem tiek piešķirti sodi atkarībā no pārkāpuma smaguma.
Uz tiesnešiem gulstas atbildība kontrolēt spēles gaitu un piešķirt sodus par noteikumu pārkāpumiem. Viņu lēmumus nevar apstrīdēt, un spēlētājiem tie ir jārespektē.
Nesportiskas uzvedības piemēri
Par nesportisku uzvedību tiek uzskatīti tādi pārkāpumi kā:
- Tīši un pārmērīgi grūdieni ar nūju vai dūrēm
- Ķiveres noraušana pretiniekam
- Lamāšanās un apsaukāšanās
- Necieņa pret tiesnešu lēmumiem un viņu apsaukāšana
- Simulēšana un mēģinājumi maldināt tiesnešus
Neatļauta spēka spēles piemēri ietver:
- Pretinieka aizturēšana ar roku vai nūju
- Spēlētāja bloķēšana bez ripas spēles laikā
- Spēlētāja apgāšana no mugurpuses
- Pretinieka speršana vai cirts ar ceļgalu
Soda izciešanas ilgums un situācijas
Hokejā ir divu veidu sodi – mazie sodi, par kuriem spēlētājs tiek noraidīts uz 2 minūtēm, un lielie sodi, par kuriem spēlētājs tiek noraidīts uz 5 vai 10 minūtēm.
Ja spēlētājs saņem lielo sodu par pārmērīgu spēka spēli, viņam ir jādodas uz ģērbtuvēm un spēlē vairs nedrīkst atgriezties. Viņa komanda visu atlikušo soda laiku ir mazākumā.
Ja komandas spēlētājs izdara pārkāpumu pret vārtsargu, kurš atrodas savā vārtu laukumā, viņš automātiski saņem mazo un lielo sodu. Šāds pārkāpums tiek uzskatīts par sevišķi bīstamu.
Hokeja noteikumi ir nepārtrauktā attīstībā, lai padarītu spēli drošāku un godīgāku. IIHF regulāri pārskata un atjaunina gan spēles norises, gan sodu sistēmu, lai pielāgotos mūsdienu hokeja prasībām.