Kas jāzina badmintona līnijtiesnešiem?

IMG_0391Sacensību laikā blakus laukumam atrodas ne tikai paaugstinājuma un serves tiesnesis, bet arī līnijtiesneši. Katru spēli tiesā vismaz divi līnijtiesneši, katrs sēž laukuma stūrī, viens otram pretī, un katrs skatās vienu gala līniju un vienu no sānu līnijam. Līnijtiesneši sēž 2,5-3,5 metrus no sānu un gala līnijas.

Ir 3 roku signāli, kā līnijtiesnesis ziņo par notiekošo.

pic061. Auts

Ja badmintona bumbiņa trāpa aiz laukuma līnijas, neskarot līniju, tad līnijtiesnesis skaļi saka “Out” un izstiepj abas rokas, lai paaugstinājuma tiesnesim būtu nepārprotami skaidrs līnijtiesneša lēmums.

pic072. Laukums

Ja badmintona bumbiņa ir piezemējusies laukumā, tai skaitā uz līnijas, tad līnijtiesnesis ar labo roku norāda uz laukumu. Šajā gadījumā balss paziņojums nav nepieciešams.

3. Neredzams

pic08Ja līnijtiesnesis nav saskatījis badmintona bumbiņas piezemēšanās brīdī, tai skaitā tāpēc, ka priekšā bijis spēlētājs, vai arī kā citādi novērsta uzmanību, tad ar abām rokām aizsedzot acis ir jāparāda zīme “neredzēju”.

Līnijtiesnesim visos gadījumos, kad it ticis parādīts signāls, ir jāskatās uz paaugstinājuma tiesnesi, un jāsaņem apstiprinājums, ka paaugstinājuma tiesnesis ir redzējis jūsu signālu. Līnijtiesnesis signālu rāda pāris sekundes, lai informētu paaugstinājuma tiesnesi, spēlētāju un skatītājus

Iespējams, ka, pieņemot lēmumu, paaugstinājuma tiesnesis vēlas vēlreiz pārjautāt līnijtiesnesim, vai bumbiņa nokrita laukumā, vai ārpus spēles laukuma līnijām. Tādā gadījumā tiesnesis angļu valodā prasīs: ”Line judge – signal!”. Tad līnijtiesnesim ir jāatkārto pēdējais signāls.

Spēlē gadās, ka spēlētājs arī balsī saka, ka bumbiņa nokrita iekšā vai ārā. Līnijtiesnesis nekādā gadījumā nedrīkst iespaidoties no šiem izsaucieniem, bet rādīt to, ko pats redzēja.

Līnijtiesneša apģērbs

Starptautiskās sacensībās līnijtiesnesim tiek piešķirts t-krekls vai pulovers, atpazīstamībai un kopējā sacensību noformējuma nodrošināšanai.
Biksēm vai svārkiem ir jābūt tumšā krāsā (tiek rekomendētas melnas bikses, bet arī tumšas džinsa auduma bikses ir pieļaujamas), kājās tumši vasaras vai iekštelpu apavi (bez augstiem papēžiem). Apģērbs nedrīkst būt saplēsts.

Uznākšana uz spēles laukuma

Pirms spēles sākšanās, pulcēšanās vietā satiekas nozīmētie spēlētāji, paaugstinājuma tiesnesis, serves tiesnesis un līnijtieseši. Pēc paziņojuma skaļrunī visi kopā dodas uz laukuma sekojošā secībā:

  • paaugstinājuma tiesnesis,
  • spēlētāji,
  • servers tiesnesis,
  • līnijtiesneši.

Pirms sacensību sākuma, katru dienu notiek informatīva sanāksme līnijtiesnešiem, kurā tiek precizēts par uznākšanu un nonākšanu no spēles laukuma, jo sacensību organizators var veikt izmaiņas, ņemot vērā spēļu nozīmību un laukumu izkārtojumu.

Papildus funkcijas

Pēc paaugstinājuma tiesneša aicinājuma (ar rokas žesta palīdzību), līnijtiesnesis attiecīgajā laukuma pusē ar speciālu slotu dodas uz laukumu un saslauka norādīto vietu (tie var būt gan spēlētāja sviedri, izliets ūdens, zoss spalvas u.c.)
Gadījumos, ja uz laukuma ir vairāk nekā divi līnijtiesneši, tad laukuma tīrīšanas funkcija attiecīgajā pusē no tīkla ir tikai vienam no līnijtiesnešiem.

Ja spēlē ir tikai divi līnijtiesneši, tad pēc spēles, kad paaugstinajuma tiesnesis ir paziņojis rezultātu, līnijtiesneši ar slotu noslauka savu laukuma pusi pilnībā, lai uz laukuma nepaliktu sviedri , ne arī spalvas no badmintona bumbiņām.

Pārtraukumi spēles laikā

Spēles laika ir vairāki pārtraukumi (sasniedzot 11 punktus setā, pārtraukums starp setiem). Šajā laikā līnijtiesneši pieceļas kājās, lai nedaudz atbrīvotos un būtu gatavi spēles turpinājumam. Pirms katra pārtraukuma beigām paaugstinājuma tiesnesis angliski saka: ”20 seconds”. Tas arī ir signāls līnijtiesnešiem, ka var apsēsties, jo drīz turpināsies spēle.

One thought on “Kas jāzina badmintona līnijtiesnešiem?

  1. […] Pasaules reitinga turnīros vienlaicīgi uz katra badmintona laukuma ir vismaz divi līnijtiesneši, un katrs no viņiem ir atbildīgs par vienu sānu un vienu gala līniju. Darbs nav grūts, bet ļoti atbildīgs. Un tā, viennozīmīgi, ir vistuvākā un vislabākā vieta badmintona spēles vērošanai. “Yonex Latvia Internatinal” laikā spēles notiks paralēli uz pieciem kortiem, un tas nozīmē, ka vienlaicīgi laukumā būs nepieciešami vismaz 10 līnijtiesneši. Lai nodrošinātu atpūtu starp spēlēm, ierasti tiek organizētas vairākas maiņas, lai līnijtiesneši varētu izturēt vairāk nekā 12 stundu slodzi četru dienu garumā. >>> Skatīt vairāk par līnijtiesnešu darbu […]

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s