Līnijtiesnesis – badmintona līdzjutējam vislabākā vieta laukumā

Olympics_2012_Mixed_Doubles_FinalLatvijas badmintona līdzjutējiem un entuziastiem ir unikāla iespēja sekot līdzi Pasaules reitinga badmintona turnīram “Yonex Latvia International” – sēdēt nevis tribīnēs vai mājās pie TV ekrāniem, bet būt pašam notikuma centrā kā vienam no diviem spēlēs līnijtiesnešiem.

“Nav labākas skatītāju vietas kā spēlēs līnijtiesnesis, Sportisti savu meistarību un emocijas demonstrē vien pāris metru attālumā, turklāt līnijtiesnesis ir viens no šajā spēlē iesaistītajām personām, līdzatbildīgs par to, lai spēle notiktu godīgi,” stāsta Latvijas badmintona federācijas ģenerālsekretārs un “Yonex Latvia International” direktors Kristians Rozenvalds.

GLMj0aXPar spēlēs līnijtiesnesi var būt arī cilvēks, kurš šobrīd vēl nespēlē badmintonu, kuram šī būtu pirmā saskarsme ar badmintonu. “Līnijtiesneša atbildībā ir tikai līnija, un tas, vai badmintona bumbiņa ir trāpījusi laukumā vai ārpus tā. Par pārējām badmintona noteikumiem lemj paaugstinājuma tiesnesis un serves tiesnesis. Tādējādi par līnijtiesnesi var būt ikviens cilvēks, kurš var saredzēt līniju 13,40 metru garumā un 4 cm platumā, kā arī nesamulst no atbildības,” skaidro Kristians Rozenvalds.

Šobrīd par līnijtiesnešiem ir pieteikušies jaunie badmintonisti no Liepājas, Talsiem, Siguldas, Rīgas, Valmieras un Salaspils, kā arī 20 brīvprātīgie no Jelgavas. Taču vēl ir iespēja pieteikties arī citiem, lai atslogotu jau pieteikušos līnijtiesnešus.

Ceturtdien un piektdien, kad notiks kvalifikācijas spēles un pamatturnīra pirmā kārta, turnīra pirmās spēles notiks 10:00 no rīta, bet pēdējās spēles ieplānotas 22:00 vakarā. Kopā tās ir 100 spēles katru dienu. Tā ir liela slodze arī līnijtiesnešiem, kuriem nāksies tiesāt katru otro vai katru trešo spēli, kuras garums vidēji ir 40 minūtes.

“Mums kā turnīra rīkotajiem ir jānodrošina, ka uz katru spēli laukumā atrodas vismaz 2 līnijtiesneši, tādējādi visos 5 laukumos vienlaicīgi ir iesaistīti vismaz 10 līnijtiesneši. Taču, lai nodrošinātu, ka pēc katras spēles notiek līnijtiesnešu maiņa, ir nepieciešami vismaz 20 līnijtiesneši. Bet lai nodrošinātu iespēju kaut nedaudz atpūsties, ir vajadzīgi vēl vismaz 10. Tātad kopā tie ir ja 30 līnijtiesneši,” uzskaita Kristians Rozenvalds.

Pasaulē ir dažāda līniju tiesāšanas prakse. Par līnijtiesnešiem piesakās gan jaunie badmintonisti, gan sporta entuziasti. “Bet ir arī tā, ka par līnijtiesnešiem piesakās darba kolektīvs, jo tas viņiem kļūst komandas saliedēšanas pasākumu, citkārt līnijtiesnešu izraudzīšana kļūst par sociālu vai integrācijas projektu,” zina stāstīt Kristians Rozenvalds.

Saskaņā ar sacensību nolikumu, līnijtiesneši, tāpat kā paaugstinājuma un serves tiesneši nesaņem atlīdzību, taču turnīra rīkotajiem ir jānodrošina līnijtiesneši ar vienādas krāsas krekliem, kā arī jānodrošina līnijtiesnešiem ēdināšana un nepieciešamības gadījumā arī naktsmītne. “Yonex Latvia International” līnijtiesneši saņems arī turnīra sponsoru sarūpētas prezentācijas balvas.

Atgādinām, ka Pasaules reitinga badmintona turnīrs “Yonex Latvia International” šogad notiks Jelgavā, no 2. līdz 5.jūnijam. “Yonex Latvia International” turnīram pieteicās rekordliels dalībnieku skaits – 190 dalībnieki no 20 valstīm. Diemžēl, lielās dalībnieku intereses dēļ, daudzi spēlētāji, tai skaitā arī no Latvijas, bija iekļauti “gaidīšanas listē”.

Pieteikties par līnijtiesnesi var e-pasta yli@badminton.lv, vai zvanot 26624466. Pretendenti var pieteikties gan uz visām turnīra dienām, gan arī uz vienu dienu vai tikai noteiktām stundām. Nav iespējams atsevišķi pieteikties uz finālspēļu tiesāšanu, jo finālspēles tiesāt tiks uzticēts tikai labākajiem turnīrā iesaistītajiem līnijtiesnešiem, tādējādi nodrošinot arī starp viņiem savstarpējo sacensību.

Trešdien, 1.jūnijā plkst. 18:00 notiks līnijtiesnešu sapulce un īsa apmācība Jelgavas Sporta hallē Mātera ielā 44a.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s